شرکت تعاونی نقش مقصود شرق وابسته به گروه کارخانجات مقصود در اواخر سال 1391 به روش متمرکز فعالیت خود را در زمینه تولید فرش دستباف آغاز نمود.
در ابتدا محصول تولیدی، تابلو فرش و گلیم فرش بود که با گذشت یک دوره بافت و بررسی بازار تغییرات عمده ای در شکل تولیدات انجام شد. تولید تابلو فرش صرفا بر سفارش و تولید قالی و قالیچه به سبک های اصفهان، قم، تبریز و علی الخصوص با رویکرد بومی سازی تولیدات مشهد در دستور کار قرار گرفته است.
در حال حاضر شرکت فرش مقصود با تولید 150 متر مربع فرش نفیس در سال، جز معدود تولید کنندگان فرش های کلکسیونی کشور می باشد. در شرق کشور و در شهر مشهد کارگاه های تولیدی فرش زیادی با خروجی بالا در سال وجود دارند که بجزء در کمیت، در کیفیت قابل مقایسه با تولیدات شرکت فرش مقصود نیستند. در بهترین و ایده آل ترین کارگاه های تولیدی هم برای پایین آوردن قیمت تمام شده از گره تقلبی، مواد اولیه نامرغوب و رنگرزی شیمیایی استفاده می کنند.
این در حالیست که در شرکت نقش مقصود جهت حفظ نهایت کیفیت در محصول نهایی گره ها تماما به صورت گره استاندارد(تابافی)، رنگرزی گیاهی و از مرغوب ترین مواد اولیه استفاده می شود.
توسعه فعالیت های شرکت فرش
1-توسعه تولید متمرکز
با توجه به فضای در نظر گرفته شده جهت توسعه شرکت فرش، طرح توجیهی کارگاه بافت جدید با 200 بافنده با هدف افزایش تولید(سالانه 1200 متر مربع)، توسعه فروش و برندسازی تدوین شده است. در این طرح علاوه برتوسعه کارگاه بافت و افزایش نیروهای بافنده، توسعه کارگاه رنگرزی و بخش طراحی نیز دیده شده است. با توجه به جدول زمانبندی در این طرح و همچنین روند رو به رشد کیفی و کمی تولیدات شرکت، پیش بینی می شود در سال96 طرح توسعه تولید متمرکز قابل اجرا باشد.
2-راه اندازی روند تولید محصول جدید
نتیجه بررسی های میدانی از بازار و نیاز سنجی مشتریان نشان می دهد که در هنرصنعت فرش دستباف هنوز شکل سنتی و کلاسیک آن حفظ شده و کمتر کسی جسارت آن را دارد که تغییر در تولیدات خود داشته باشد. چه بسا همین امر موجب پیشی گرفتن صنعت فرش ماشینی از فرش دستباف نیز شده است. با در نظر گرفتن تمام پارامترهای تاثیرگذار در تولید فرش، عناصر زیبایی شناسی، نیاز بازار، همخوانی با فضای مدرن معماری داخلی و در نهایت سلیقه یابی مشتریان خارجی در نظر داریم در کنار فرش های کلکسیونی نفیس، تولیداتی را در قالب فرش هایی با طرح و رنگ جدید و بدیع با گرایش به سمت طرح های مدرن شروع کنیم. فرش هایی که با طرح های مدرن و خاص با الهام از موتیف ها و نقش مایه های اصیل و بعضا الگو برداری از نمونه های موزه ای، با نخ دستریس و با رنگرزی گیاهی می تواند در کنار تولیدات نفیس کلکسیونی، بهترین ایده برای تولید به شکل مترکز باشد.
3-تقویت حوزه آموزش
با در نظر گرفتن تفاهم نامه ها و مجوز های اخذ شده با مرکز ملی فرش ایران، فنی و حرفه ای شماره 2مشهد و دانشگاه مقصود، تقویت حوزه آموزش یکی از مهمترین عناصر آموزشی و تبلیغاتی با هزینه پایین و نتیجه مناسب در طرح جامع بهبود و توسعه است.
4-توسعه بخش بازاریابی، فروش و تبلیغات
برای تقویت حوزه بازاریابی تنظیم و تدوین تفاهم نامه های اجرایی با فعالان بازاریابی و بازارشناسی مورد هدف می باشد که در کوتاه ترین زمان عملیات شناسایی و اجرایی آن انجام خواهد شد. در خصوص توسعه فروش مهمترین اقدام، بررسی و شناسایی شرکای تجاری مورد نظر جهت افزایش قدرت فروش، صادرات و نهایتا برندینگ می باشد.
در حوزه تبلیغات نیز اقداماتی همچون افزایش انواع برنامه های تبلیغاتی، شرکت در نمایشگاه ها و برنامه های تبلیغاتی مرتبط و ... اجرا خواهد شد.